The nominees for the 2018 Helen Hayes awards were announced February 5. The Helen Hayes Awards recognizes excellence in professional theatre throughout the Washington metropolitan area. The awards recipients will be announced at the Helen Hayes Awards gala on Monday, May 14.
Below is the list of nominees in the design categories. Check out Theatre Washington for the full list of nominees.
Outstanding Lighting Design - Hayes
Colin K. Bills, A Little Night Music, Signature Theatre
Colin K. Bills, Macbeth, Shakespeare Theatre Company
Jason Lyons (Lighting Designer), Zachary G. Borovay (Projection Designer), Jesus Christ Superstar, Signature Theatre
Cory Pattak, In the Heights, Olney Theatre Center & Round House Theatre
Scott Zielinski, Twelfth Night, Shakespeare Theatre Company
Outstanding Lighting Design - Helen
Christopher Annas-Lee, Don Juan Tenorio, GALA Hispanic Theatre
Christopher Annas-Lee, In the Heights, GALA Hispanic Theatre
William K. D'Eugenio, Lela & Co, Factory 449
William K. D'Eugenio (Lighting Designer), Patrick W. Lord (Projection Designer), Mnemonic, Theater Alliance
A.J. Guban, The Wild Party, Constellation Theatre Company
Outstanding Set Design - Hayes
Paige Hathaway (Set Designer), Olivia Sebesky (Projection Designer), Me...Jane: The Dreams & Adventures of Young Jane Goodall, The Kennedy Center
Paige Hathaway, Or, Round House Theatre
Misha Kachman, HIR, Woolly Mammoth Theatre Company
Milagros Ponce de León, In the Heights, Olney Theatre Center & Round House Theatre
Lee Savage, Twelfth Night, Shakespeare Theatre Company
Outstanding Set Design - Helen
Tony Cisek, The Wild Party, Constellation Theatre Company
A.J. Guban, The Arabian Nights, Constellation Theatre Company
Elizabeth Jenkins McFadden, In the Heights, GALA Hispanic Theatre
Debra Kim Sivigny, Forgotten Kingdoms, Rorschach Theatre
Debra Kim Sivigny & Patti Kalil, Hello, My Name Is…, The Welders
Outstanding Sound Design - Hayes
Broken Chord, Macbeth, Shakespeare Theatre Company
Palmer Hefferan, Baby Screams Miracle, Woolly Mammoth Theatre Company
Ryan Hickey, A Little Night Music, Signature Theatre
Lindsay Jones, Twelfth Night, Shakespeare Theatre Company
Neil McFadden, Misterman, Solas Nua
Ryan Rumery, The Father, Studio Theatre
Outstanding Sound Design - Helen
Reid May, Ma Rainey's Black Bottom, 1st Stage
Kenny Neal (Sound Designer), Todd Robinson (Composer), Junie B. Jones is Not a Crook, Adventure Theatre MTC
Matthew M. Nielson, Mnemonic, Theater Alliance
Matthew M. Nielson, Still Life with Rocket, Theater Alliance
Justin Schmitz, The Wild Party, Constellation Theatre Company
Tom Teasley, The Arabian Nights, Constellation Theatre Company
Outstanding Costume Design - Hayes
Murell Horton, The School for Lies, Shakespeare Theatre Company
Helen Q. Huang, Fickle: A Fancy French Farce, Olney Theatre Center
Jennifer Moeller, Twelfth Night, Shakespeare Theatre Company
Kendra Rai, Or, Round House Theatre
Alejo Vietti, The Pajama Game, Arena Stage
Outstanding Costume Design - Helen
Robert Croghan, In the Heights, GALA Hispanic Theatre
Kendra Rai, The Adventures of Peter Pan, Synetic Theater
Debra Kim Sivigny,Ma Rainey's Black Bottom, 1st Stage
Erik Teague, The Wild Party, Constellation Theatre Company
Erik Teague, The Arabian Nights, Constellation Theatre Company